Přání, přáníčka, blahopřání
Ostatní
Přání k Vánocům, přáníčka, blahopřání, gratulace

Nezapomeňte popřát k Vánocům svým blízkým. Inspiraci můžete získat na těchto stránkách. Přání k Vánocům se často spojuje s přáním k novému roku (novoročenkou) označovanými zkratkou PF. Tyto více či méně vtipná elektronická přání k Vánocům, přáníčka, blahopřání, gratulace můžete zdarma poslat vašim blízkým prostřednictvím SMS zprávy nebo emailu.
Přípravy na Vánoce

Nastává doba adventu, my začínáme šílet, že není uklizeno, nazdobeno, nemáme nakoupené všechny vánoční dárky. Zapomínáme, že vánoce jsou svátky, které máme strávit s rodinou, příbuznými, nejbližšími v radosti a poklidu. Užít si pohodovou atmosféru adventu, nikam se nehonit, o přípravy se podělit, aby se vše stihlo. Můžeme do toho zapojit celou rodinu. Užijeme si společně zábavu s našimi nejmenšími. Vždyť to děláme hlavně kvůli dětem, aby měly radost, naučili se tradice, přípravu svátků, zdobení cukroví, zdobení vánočního stromečku. Děti ve školách tvoří adventní věnce, vyrábí vánoční ozdobičky, vyrábí pro nás pěkná vánoční přání. Těšíme se na adventní koncerty našich ratolestí. Naše děti si budou pamatovat smysl Vánoc po celý život a budou je dále předávat dalším generacím. Každá rodina má jiné rodinné zvyky, které se mohou lišit kraj od kraje.

Jaké jsou vánoční tradice?

Veselé Vánoce - obrázkové vánoční přání

K adventu, Vánocům se pojí hodně tradic. Děti rády zdobí vánoční stromeček. U nás v Čechách se tradičně vyrábí krásné foukané skleněné ozdoby. Každý rok se vyrábí jiná série, takže se neopakují vzory či motivy. Stromeček zdobíme i vlastnoručně vyrobenými ozdobami, řetězy, mašličkami, slaměnými ozdobami, sušeným ovocem, čokoládovými figurkami, ale i dřevěnými ozdobami a korálkové ozdoby. Fantazii se meze nekladou, Každá rodina má jiný vkus, takže co stromeček, to originál!

Co je Advent?

Je to doba spojená s přípravou na Vánoce. Vrcholí Štědrým dnem, kdy se podle křesťanských tradic narodil Ježíš Kristus v Betlémě. Dnes si připomínáme advent adventním věncem, na kterém jsou čtyři svíčky. Každou neděli od začátku adventu se zapálí jedna svíce. Na konci adventu jsou zapálené všechny čtyři svíce a my se těšíme na Štědrý den.

V období adventu se děti ve školkách a školách učí vánoční koledy a připravují se na besídky pro rodiče. Také napíší a pošlou dopis pro Ježíška. Musí přece stihnout připravit všechny dárečky.

Hezké Vánoce - vánoční přání

Jaké jsou štědrovečerní pokrmy?

Křesťanské tradice se dochovala příprava dvanacti pokrmů. Mělo to symbolizovat dvanáct apoštolů. Někdy se to dvanáct jídle odvozuje od dvanácti měsíců v roce. Podle tradic měly být zastoupeno všechny dary Země. Z vody, z pole, z lesa, ze zahrady. V Čechách se připravuje tradiční český kapr s bramborovým salátem a rybí polévka. Samozřejmě se jednotlivých regionech považuje za štědrovečerní polévku třeba houbová polévka, v jiném regionu to je čočková, někde se vaří boršč.

Další tradiční pokrm je vánoční cukroví.

Vánoční cukroví

Pečení vánočního cukroví patří v Čechách mezi tradiční aktivity v období adventu. Pečeme tradiční receptury vánočních rohlíčků, plněných pracnových košíčku, linecká kolečka, sněhové pusinky, nadýchané ořechové cukroví, vánoční perníčky, marokánky, pudinkové cukroví. Děti milují tvořit nepečené cukroví, zvláště včelí úly, kokosové kuličky, kakaové řezy, ořechové kuličky. Receptů je tisíce a každá rodina preferuje jiné, nebo mají osvědčené pár druhů, které jim chutná.

Kouzelné Vánoce - vánoční přáníčko

Tradice pro děti na Štědrý den

Děti rády pomáhají s přípravou štědrovečerního stolu. Zdobí stůl svými výtvory. Jablíčko nebo pomeranč nazdobí hřebíčkem, pomáhají s prostřením vánočního ubrusu, ochotně uspořádají talíře, příbory, vytvoří z ubrousku vánoční hvězdy. Pod každý talíř dají rybí šupinu. To má přinášet hojnost. Nesmíme zapomenout také, že se prostírá i pro nečekaného hosta. Je to symbol památky na příbuzné, kteří již nejsou mezi námi. Co Čech to muzikat, tak si rádi doma zazpíváme vánoční koledy. Některé děti hrají na hudební nástroje a hned máme doma mini koncert. Vánoční koledy slýcháváme už v době adventu na adventních trzích, v obchodních centrech, ve školách a školkách na besídkách i v kostelech. Je dobré udržovat tradici zpívání vánočních koled.

Vánoční zvyky

Na Štědrý den se doporučuje držet půst, tak abychom měli chuť na vánoční tabuli. Říká se, že kdo půst drží, uvidí růžové prasátko. Dalším oblíbeným zvykem je lití olova do studené vody. Věštíme ze vzniklého tvaru budoucnost. Znáte pouštění skořápek po vodě? Určitě ano, do skořápky z vlašského ořechu se zapálí svíčka a pak se všechny vypustí a čeká se, které se potopí a kdo zůstane vítězem. Krájení jablíčka a hledání hvězdy z jadérek.

Šťastné a veselé Vánoce

Štědrý večer

Všichni se těšíme, až nastane štědrý večer. Nejvíce pak malé děti na chvilku u stromečku. Čekají až zazvoní zvoneček, příjdou k rozsvícenému vánočnímu stromečku, pod kterým jsou úhledně zabalené vánoční dárečky. V Čechách nám nosí vánoční dárky Ježíšek. Proto necháváme otevřené okno, aby mohl nečekaně nadělit dárečky a zase odejít.

Vánoce a vánoční svátky

Vánoce jsou krásný čas, plný splněných přání, radosti, hojnosti a dobrého jídla. Děti by měly znát původní křesťanské tradice. Že to bylo období spojené s narozením Ježíše Krista. Připomínáme si to stavěním betlému s jesličkami. Vánoce nemají pro děti znamenat jen hordy dárků, ale hodnotu rodiny, příprav, pečení cukroví, výrobou vlastních dekorací a dárků pro své blízké. Udělejme si na tyto krásné dny hezkou vzpominku a vyfoťme se společně.

Krásné Vánoce - vánoční blahopřání

Po skončení Vánočních svátků se těšíme na silvestrovské oslavy ukončení starého roku a zároveň na oslavu Nového roku.

Vánoční prázdniny

Školáci a děti ve školkách si užívají každoročních vánočních prázdnin. Začínají většinou dva dny před Štědrým dnem a končí až v lednu po svátku Nového roku. Hodně rodičů využívá těchto svátků k návštěvám zimních středisek. Často jezdí do zahraničí na ledovce, kde je sníh zaručený. Jiné rodiny s dětmi jezdí po příbuzných nebo jsou jen doma. Další rodiny kombinují obojí v rámci Čech. Navštěvují místní zimní střediska, ve městech chodí s dětmi na zimní stadiony, kde se učí bruslit. Mezi oblíbené aktivity dětí je i sáňkování, koulování a stavění sněhuláků.

Klíčová slova: Přání, přáníčka, Vánoce, gratulace, šťastné Vánoce, veselé Vánoce, vánoční přání, blahopřání k Vánocům.

Dnešní den (19. květen 2024) slaví svůj svátek Ivo a Celestýn, zítra (20. květen 2024) oslavuje jmeniny Zbyšek a Zbyška, pozítří (21. květen 2024) má svátek Monika a Mona, 22. květen 2024 bude mít svátek Emil a Rita. 23. květen 2024 bude slavit Vladimír a Vladimíra.


Vyhledat slovo

Reklamy


(c) 2024 Luksoft.cz | Zásady ochrany osobních údajů