Přání, přáníčka, blahopřání
Ostatní
Přání k novému roku, přáníčka, blahopřání, gratulace

Nový rok je pro někoho jen den v kalendáři, pro jiné zase jistý milník od kterého mohou začít znovu to, co nestihli minulý rok. Tak či onak je to pro většinu lidí důvod k oslavám, ke kterým kromě pití alkoholu, patří i přání všeho nejlepšího do nového roku neboli tzv. Novoročenka, PF, pfko. Blíží-li se závěr roku, nezapomeňte svým příbuzným, kamarádům a známým poslat nějaké pěkné přání.

Tyto více či méně vtipná elektronická novoroční přání, pfka, přáníčka, blahopřání můžete zdarma poslat vašim blízkým prostřednictvím SMS zprávy nebo emailu. Novoročenku můžete i vytisknout a spolu s pěkným obrázkem ji poslat vašim blízkým klasickou poštou.
Silvestr

Těšíme se na konec roku, na bujaré oslavy, ohňostroje, zábavu, předsevzetí.

Jak probíhá běžný Silvestr v Čechách?

Většinou začíná 31. prosince nákupy surovin, jídla, alkoholu, vařením, přípravami jednohubek, chlebíčku, pečených šneků, slaných tyčinek, ale i pečení muffinů, štrůdlů, a jiných dobrot. Když máme vše připraveno, tak zbývá uklidit, připravit stoly, židle pro další hosty a rodinu a zábava může začít.

Blahopřání, přání do nového roku

Kdy se scházíme?

Nejčastěji večer kolem osmnácté až dvacáté hodiny. Přineseme s sebou nějaké dobroty, alkohol, hry, abychom se do půlnoci nenudili.

Kde se scházíme?

Záleží kolik je hostů. Obvykle se scházíme u někoho doma, domečku, na chalupách někde na horách, v hospodách a restauracích.

Novoroční přípitek, šampaňské po půlnoci

Jak se slaví Silvestr o půlnoci?

Odpočítáváme zbývající vteřiny, máme přichystaný přípitek šampaňského a když udeří půlnoc, připíjíme si na zdraví a blahopřejeme si vše dobré do Nového roku!

Potom jdeme pouštět ohňostroje. Někteří se jen kochají nočním představením světel.

Novoroční ohňostroj

Kdy vznikl Silvestr?

Traduje se legenda o ohnivém drakovi Leviathanovi, který byl uvězněný ve vatikánských kobkách. Legenda praví, že drak byl uvězněn papežem Silvestrem I. a měl se probudit, zlomit rybářské pečetě, rozbít řetězy a chrlit na zemi i nebe oheň a síru a vše spálit. Lidé v roce 999 očekávali zkázu a konec světa. Leviathan se neobjevil, tak se hrůza změnila v radost. Vyšli do ulic, na náměstí, tančili, zpívali, smáli se, hodovali, popíjeli víno a pivo.

Dochovalo se také papežské požehnání Silvestra II., kdy na Nový rok požehnal městu a světu ,,Urbí et orbí”. Žehnal Novému roku, začátku novému století, novému tisíciletí. Poslední den v roce probíhaly bujaré zábavy, plesy, maškary, hody a přípitky na zdraví a je nazvaný Silvestr.

Nový rok

Jak se slavil přelom roku v 19. století?

Oslavy se organizovaly ve velkých městech, bohatých domech. Na vesnicích se slavilo podobně jako na Štědrý večer. Připravila se večeře složená z různých masových pochutin, pekly se domácí chleby, rohlíky. Pečivo se podarovalo členům rodiny i hospodářskému dobytku, aby dobře rostlo. Na Nový rok se chodilo koledovat. Koledníci dostali figurky zvířat. Figurky dostávaly také malé děti a rodina. Pokládali se na oltáře, stoly ke svatým obrázkům a měly zajistit blahobyt a štěstí.

Jaké jsou lidové pranostiky?

„Jak na Nový rok, tak po celý rok!“ „Na Nový rok, do zimy skok.“ „Když se rok se zimou a sněhem potýká, slibuje dost chleba, ale málo vína.“ „Na Nový rok o slepičí krok.“ „Na Nový rok bláto, na Velikonoce sníh.“ „Ve dne jas, v noci mráz.“ „Když je začátkem ledna krásně, budou zjara bouřky časně.“

Novoroční zvyky

Do domu má vstoupit přes práh na Nový rok muž, aby byl doma klid. Žena znamená hádky po celý rok.

Traduje se, že den by měl proběhnout v pohodě a míru, dobré náladě u dobře prostřeného stolu, aby byl nadcházející rok prosperující, úspěšný a veselý.

Manželé si povídali o lásce a o jejich svatbě. Lili vosk do vody.

Koledníci nosili hole, tím odháněli psy. Také škodili a říkali u toho verše.

„Kde je doma darebák, tam bude štěstí, kráva se otelí, dívka se vdá.“

Dvanáct dní od 1. ledna se pozorovala obloha a počasí, aby bylo možné odhadnout počasí v následujících měsících nového roku.

Přísloví

„Když je Nový rok jasný a chladný, bude celý rok slunečný a úrodný.“ „Když bude na Nový rok světlo, bude ve stodolách a chlévech těsno.“ „Když je na Nový rok mlžný, sní zelí hlísti.“ Novoroční přání

Co se jí na Nový rok?

Připravuje se čočka. Traduje se, že přináší hojnost a peníze. Vaří se z ní čočková polévka, čočka na kyselo s vepřovým masem, řízky, klobásou. Dokonce se dříve pekla hrachová vánočka, která přináší hojnost a štěstí. Někde se pekly koláče s mincemi.

Co se nesmí dělat na Nový rok?

Nesmí se prát a věšet prádlo. Přináší to neštěstí do rodiny.

Nemělo by se z domu nic vynášet, mohlo by daná věc chybět v Novém roce.

Nemáme se doma mezi sebou hádat, tak abychom měli příjemný celý rok.

Zametání podlahy odnáší štěstí z domu.

Oblékáme si něco nového na sebe, budeme po zbytek roku jako noví.

Kdo má u sebe hodně peněz, bude mít po celý rok dostatek peněz.

Šťastný nový rok - novoroční přáníčko

Novoroční předsevzetí

Na Nový rok si dáváme předsevzetí. Přejeme si lásku, vstoupit do manželství, chceme zhubnout, chceme mít dobrou práci. Někdo chce pohodovou práci. Přejeme si přírůstek do rodiny, přejeme si nový byt či dům. Přání jsou tisíce, nesmíme je nikomu říkat, vyšleme je v myšlenkách do nebe. Symbolicky s našimi přáními pouštíme do nebe lampióny.

Také si mezi sebou v rodině upřímně popřejeme hodně zdraví a štěstí do Nového roku!

Novoroční přání

Žijeme v době internetu, v době telefonů, emailů, pošt. Dříve bylo zvykem poslat novoroční přání v obálce. V obchodech si vyberete papírové přáníčko z několika vzorů. Dnes je to spíše záležitost našich babiček, a rodin žijících daleko od sebe nebo rodin v zahraničí. Mladí lidé si spíše posílají smsky, volají si nebo postují novoroční přání na svých sociálních sítích, nebo odpovídají na jiná novoroční přání. Emailem můžete poslat krásnou elektronickou pohlednici s originálním přáním.

Dnešní den (19. květen 2024) slaví svůj svátek Ivo a Celestýn, zítra (20. květen 2024) oslavuje jmeniny Zbyšek a Zbyška, pozítří (21. květen 2024) má svátek Monika a Mona, 22. květen 2024 bude mít svátek Emil a Rita. 23. květen 2024 bude slavit Vladimír a Vladimíra.


Hledat slovo

Sponzorované odkazy


(c) 2024 Luksoft.cz | Zásady ochrany osobních údajů